top of page

Ráj zábavy, poznání a inspirace

list_zelený.jpg

Centrum Eden své brány návštěvníkům poprvé otevřelo v roce 2015. Jedinečná tematická linka od minulosti do budoucnosti nabízí využití nejen pro rodiny s dětmi, ale zájemce všech věkových kategorií. Mimo sezónu není nouze ani o velké množství víkendových akcí nebo záživných programů pro organizované skupiny a školní výlety.

Dříve v místech centra stával školní statek. O celé historii si můžete počíst zde. Dnes se návštěvníky snažíme zábavnou formou seznámit s jejich kořeny, životem předků, ale také s budoucností v otázce ekologie, šetrného přístupu k přírodě a ochrany životního prostředí. 

Naším cílem je vtáhnout návštěvníky do děje interaktivní formou. Neplatí u nás žádné zákazy - vše si můžete ohmatat, očichat, vyzkoušet a vyfotit.

 

K vidění je toho u nás spousta, těšíme se na Vás!

Panský Dvůr

Ráno na Edenu.JPG

Areál bývalého školního statku se proměnil v Panský dvůr nabízející návštěvníkům rozličná zákoutí. Jedná se o srdce celého areálu, které vás nasměruje do jednotlivých expozic a dalších zajímavých prostor.

Jakmile vyjdete z pokladny, uvidíte před sebou řemeslné expozice stolárny a kovárny, kde zjistíte, co vše obnáší tato tradiční řemesla a prohlédnete si vybavení, které je k jeho provozování potřeba. Další dveře vás zavedou do obrovské expozice muzeum půdy, které zaručeně zabaví děti všech věkových kategorií. Jedná se o interaktivní expozici, ve které si děti mohou vše vyzkoušet a osahat. 

Na dvoře také najdete vstup do bydlení panského správce v zámeckém stylu, sklepení, restauraci Degustace s denním menu, místní minipivovar a pivnici s občerstvením, nebo ojedinělou zelenou lékárnu, odkud si můžete odvézt nejrůznější přírodní výrobky, které potěší všechny vaše smysly.

list_bez_pozadí.png
E158CC98-57C5-4BAF-A60F-A6A4054A7A0B.JPG
image0 (1).jpeg

Příběh půdy

Příběh půdy je jedinečná interaktivní expozice, která zaručeně zabaví děti všech věkových kategorií. Nejedná se o klasické muzeum, kde se může jen potichu koukat. Právě naopak - děti si mohou vše vyzkoušet, osahat, někdy i očichat nebo ochutnat. Nejoblíbenější atrakcí je obrovská krtina, která slouží nejen jako prolézačka s lezeckou stěnou, ale zároveň dětem ukáže, jak takový krtek bydlí a s kým se kamarádí.

Příběh půdy zkrátka zapojí všechny lidské smysly a přímo vyzývá děti k objevování. Rodiče si jistě procházení užijí s dětmi a pokud jsou ochotni dětem jednotlivé exponáty vysvětlit a popsat (samozřejmě s pomocí našich popisků), zaručuje příběh půdy zábavu pro celou rodinu na dlouhou dobu.

IMG_2565.jpg
IMG_2559.jpg
IMG_2555.jpg
Panský dvůr
Příběh půdy

Horácká vesnice

list_bez_pozadí.png
17.jpg
118517245_1679453978898014_2653936364476092116_n.jpg
118474650_1679453862231359_1414889019454840207_n.jpg

V Horácké vesnici se nachází sedm stavení, které lemují prostornou náves. Jedná se o repliky staveb z 19. století.

V Horácké vesnici také naleznete náš Farma koutek, který se písní nespočtem hospodářských zvířat, která si můžete nakrmit, pomazlit, vyfotit a být s nimi v blízkém kontaktu. Nakrmit je můžete kukuřičnými kuličkami, které jsou k zakoupení na Pokladně, v Lékárně a Mlýně. Prosíme však, abyste je ničím jiným nekrmili, cokoliv jiného pro ně může být škodlivé a na následky koliky mohou i zemřít.  

Nabízíme zde také ukázku života tkalce, babky kořenářky, včelaře, hrnčíře a mlynáře.

Na mlýně také každý den pečeme buchty a bábovky které jsou vyhlášené široko daleko!

IMG_1122.jpg
IMG_6326.jpg
Horácká vesnice

Pivovar

Pivovar.jpg

Přes prosklenou stěnu pivnice na nádvoří si můžete prohlédnou pivovar - malý, ale náš! 

Pivovar

Ekopavilon

09.jpg

Dočasně mimo provoz z důvodu rekonstrukce!
Stačí pár kroků a z minulosti se návštěvník najednou ocitá v budoucnosti. Futuristická stavba ekopavilonu nabízí exkurzi do moderních technologií na úsporu energie. Návštěvníka seznámí s prostředky úsporných řešení budoucnosti, ale také s všelijakými tipy, které je možno využívat v běžném životě a tím vědomě pomáhat planetě.

Ekopavilon
list_bez_pozadí.png
list_bez_pozadí.png
_2236331.JPG.jpg
06.jpg

Historie místa, kde dnes stojí centrum Eden sahá až do 15. století. Tehdy bratři Vilém a Vratislav z Pernštejna přenechali svůj dvůr za pravidelný plat městu Bystřice.

V 18. století na území Bystřicka vstupují bratři Mitrovští a skupují pozemky, včetně tohoto dvora.

V 19. století zahájuje Vilém Mitrovský přestavbu statku do současné podoby uzavřeného dvora. Časem se pro něj ustálil název Nový Dvůr.

Rod Mitrovských vlastní statek až do roku 1923, kdy Vladimír II. Mitrovský odprodává polovinu svého majetku, včetně velkostatku Nový Dvůr.

Od té doby v těchto místech probíhá chov dobytka a zřízena byla také moderní stanice na čištění obilí a lněného semene.

Během éry komunismu je objekt celého Dvora včetně všech pozemků ku prospěchu státu jako šlechtitelská stanice.

V 90. letech minulého století je pak statek předán místní zemědělské škole.

V roce 2000 zahajuje vedení školy přípravy na přestavbu zanedbaného dvora a plány postupně dozrávají do podoby Centra Eden. Investorem se stává Město Bystřice nad Pernštejnem, partnery projektu pak VOŠ A SOŠ Bystřice nad Pernštejnem a ECEAT - European Centre for Ecology and Tourism.

Roku 2010 vyhrává Bystřicko cenu EDEN - European Destinations of Excellence.

V září roku 2012 zahajuje činnost farma Eden, v roce 2013 pak započíná stavební obnova Nového Dvora. Projekt centra Eden, strategický projekt kraje Vysočina v oblasti cestovního ruchu, by nemohl vzniknout bez významné podpory z evropských fondů, zapálenosti partnerů a odvahy a vizionářství zastupitelů města Bystřice nad Pernštejnem.

Dne 21. března 2015 se centrum Eden slavnostně otevírá veřejnosti.

Historie Edenu

Historie Edenu
bottom of page